På förekommen anledning: Jag vill bara deklarera att jag – på riktigt – åt jävligt mycket nudlar när jag studerade. Jag hade även på den där lilla påsen med konstiga smakämnen, utom räkor som var oätlig. Och så åt jag snabbmakaroner med ketchup. Det gjorde jag för övrigt när jag satt ting också. Nudlar och snabbmakaroner: The dinner of champions.
Nu är allt mycket ljusare. Jag har ett jobb. Skor från Prada. Min ekonomi är bättre. Jag har således avancerat till Barilla-pasta och färdigblandade, överprissatta salt-krydd-mixrar. Och en gång i veckan unnar jag mig gurka.
3 kommentarer
Comments feed for this article
augusti 22, 2008 den 9:02 e m
chall
Jag har fått en känsla av att antingen vad jag fattig när jag pluggade (hm?) eller så klarade jag mig rätt ok för att jag inte var klädsnobbig/märkesintresserad men i mitt fall åt jag nudlar ibland och rätt mycket storkok ofta.
Fast jag lyckades ju spara pengar för att gå till tandläkaren på det sättet och inte supa sönder mig varje fredag i mitten av Stockholm…. jag var ok med att inte ha högre studeilån än vad jag har nu i återbetalning iaf. Det är en viss glädje i att gå från inkomst(studielån) till sitt första jobb och få mer i lön..
augusti 27, 2008 den 5:28 e m
JohanH
Luxury!
I used to dream about nudlar med kryddpåse!
Det fanns inte på min tid som student. Makaroner var det. Och ketchup till om man hade råd. Och till det hårt bröd utan pålägg.
augusti 30, 2008 den 8:15 f m
Niklas Starow
Right.
Anledningen till att jag idag kan rekommendera 2 skivor blodpudding med en skiva ost emellan var för att det var det jag hade kvar i kylskåpet 4 dagar innan studiemedlet dök upp.
Funkar med strösocker.