Assange släpps mot borgen, kan konstateras efter överprövningen i engelsk domstol. Borgensinstitutet känner de flesta svenskar förmodligen igen, från amerikanska teveserier och filmer. Eller kanske från den där dokusåpan om några prisjägare som livnärde sig på att dra med sig personer som gömt sig undan rättvisan efter att ha betalat borgen.
Nu kanske jag kissar i någons afternoon-tea här, men jag kan inte för mitt liv förstå varför en rättsordning använder sig av ett borgensinstitut av detta slag. Om en person som är misstänkt för brott antas kunna förstöra utredningen, fly eller fortsätta med brott kan man hålla henne frihetsberövad. Det framstår ju som rimligt. Varför skulle pengar blandas in i den bedömningen. Borgensförfarandet kan säkerligen öka sannolikheten för att den misstänkta personen inte flyr, i alla fall ibland. Men som dokusåpan om prisjägarna som livnärde sig på att med sig personer som gömt sig undan rättvisan efter att ha betalt borgen visar, så är risken att förlora pengar ingalunda någon garanti för att en tilltalad infinner sig, till exempel.
Än märkligare blir det när man ställer upp kravet att borgen ska betalas av ett flertal personer. Hur kom man på den tanken? Jag ser framför mig Old Bailey på 1820-talet när Sir Roger, Lord Moyne och Dr. Halifax träder in med ett läderfordral med pengar som ska användas för baronens borgen. Med rika vänner kan man invänta rättegången på godset. Det vet ju alla att en gentleman inte flyr rättvisan, stiff upper lip and allt that. Förutom neslingarna som flydde till Rhodesia. Fattiglappen fick kallt räkna med att skaka galler inför sin prövning.
För mig framstår hela borgensinstitutet (alltså – detta borgensinstitut, inte borgen som säkerhet för fordringar) som konstigt och arkaiskt. Finns det inte anledning att hålla någon inspärrad inför en eventuell prövning borde hon släppas fri. Oavsett hur mycket pengar hon kan skrapa fram. Och vice versa.
Eller? Borgensinstitutets försvarare får gärna bidra till min upplysning.
*
Jag har ingen uppfattning om huruvida Assange borde sitta frihetsberövad eller inte. Jag har inte tagit del av det underlag som domstolarna grundat sin bedömning på. Därmed bör man, som alltid, enligt min mening, hålla tyst i sakfrågan. Däremot är det förvånansvärt svårt att få klart för sig om det var den svenska åklagarmyndigheten som initierade överklagandeprocessen eller om det var den engelska myndigheten. Den svenska åklagarmyndigheten dementerar att den bidragit till överklagandebeslutet. Andra hävdar motsatsen (se kommentarstråden till föregående inlägg på bloggen, Assange och rättvisan). Men det spelar väl strängt taget inte så stor roll när nu domstolens beslut kommit.
Några banala iakttagelser inför fortsättningen:
Om det inte finns tillräcklig anledning att hålla Assange frihetsberövad ska han naturligtvis också sättas på fri fot.
Förhoppningsvis påverkar inte de engelska domstolarnas beslut möjligheterna för det svenska rättsväsendet att nå ett slut i ärendet.
Om det blir åtal i ärendet så hoppas jag att Assange infinner sig i svensk domstol och att han tills dess betraktas som oskyldig.



9 kommentarer
Prenumerera på kommentarer för detta inlägg
december 16, 2010 den 4:13 e m
A. Bern Ardino
About this talk
The controversial website WikiLeaks collects and posts highly classified documents and video. Founder Julian Assange, who’s reportedly being sought for questioning by US authorities, talks to TED’s Chris Anderson about how the site operates, what it has accomplished — and what drives him. The interview includes graphic footage of a recent US airstrike in Baghdad.
_
http://www.ted.com/talks/lang/eng/julian_assange_why_the_world_needs_wikileaks.html
december 16, 2010 den 5:09 e m
Brita Sundberg-Weitman
Borgen är vad jag förstår inte ett alternativ till häkte annat än när det gäller flyktfara. Det alternativet motiveras av att staten inte ska tillgripa större våld än nöden kräver. I svensk rätt har vi enligt samma princip reseförbud och anmälningsskyldighet som alternativ till häktning, ett alternativ som förutsätter ordnade sociala förhållanden. Även i svensk rätt accepteras sådana alternativ till tvångsåtgärder som inte står den medellöse till buds. Alkolås t ex som alternativ till indraget körkort; det var åtminstone när möjligheten infördes ett för den enskilde kostsamt alternativ. Eller fotboja – förutsätter fast bostad – som alternativ till fängelse. – Intressant för övrigt att den engelska domaren i dag uttalade att Assange inte betett sig som någon som vill undandra sig lagföring, ett avståndstagande från hovrättens bedömning. – Beträffande frågan vem som överklagat – inte helt ointressant då svenska myndigheter och media gör så stor affär av det – konstaterar jag att det enligt Extradition Act 2003 är den myndighet som utfärdat arresteringsordern som kan överklaga, låt vara enligt andra brittiska regler endast genom brittiskt ombud.
december 16, 2010 den 7:38 e m
JD
Det finns ju klara skäl för frihetsberövning (häktning) på flera punkter i och med det åtalet nu gäller (RB 24 2-3 § ).
Jag kan därför inte alls förstå varför åklagaren väntade i flera veckor tills Assange hade lämnat landet innan hon klämde fram vad det gällde!
Anklagelserna måste ju ha stått klara reda efter de första dagarna!
Vad väntade man på? Ville man inte häkta honom?
december 17, 2010 den 7:17 f m
Mårten Schultz
Jag har inte heller någon aning om varför men till skillnad från många så utgår jag från att det fanns skäl för detta tills det finns anledning att tro nåt annat
december 17, 2010 den 10:50 f m
profanum_vulgus
Vilket åtal?
De förbättrade anklagelserna dröjde ju lite. Målsägandena var ju tvungna att prata med sitt ombud och förhöras igen innan de kunde komma med anklagelser som faktiskt utgjorde lagbrott.
Men frågan är om detta verkligen tog så lång tid att häktningen råkade sammanfalla med diplomatpostens offentliggörande.
december 17, 2010 den 4:13 e m
Mårten Schultz
Hoho!
december 16, 2010 den 8:07 e m
N
Härligt att du använder benämningen “hon” istället för “han”!
december 16, 2010 den 9:34 e m
h
Hur ser du på det här?
http://www.guardian.co.uk/law/2010/dec/16/european-arrest-warrant-misuse-julian-assange
december 17, 2010 den 9:32 e m
Populisten
Utifrån grundtanken om att betraktas som oskylldig till motsatsen bevisats så framstår borgensinstitutet som en elegant och rimlig lösning. Sätts inte summan med hänsyn till den häktades ekonomiska situation?